Nagrzewnice można zamontować na ścianie lub do sufitu. Do tymczasowego ogrzania pomieszczeń można wykorzystać nagrzewnice przenośne.
irek86pl / 26.09.2020

Nagrzewnice - gazowe, elektryczne czy olejowe? Jak dobrać nagrzewnice do potrzeb?

Nagrzewnice, jak sama nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń, również tych o dużej kubaturze. Stojąc przed wyborem nagrzewnicy należy wziąć pod uwagę preferowany rodzaj paliwa i wymaganą wydajność nagrzewnicy. A zatem kiedy nagrzewnice gazowe, elektryczne, a kiedy olejowe?

Czym należy się kierować przy wyborze nagrzewnicy? Oto 6 najważniejszych zasad, o których trzeba pamiętać:

Nagrzewnice można zamontować na ścianie lub do sufitu. Do tymczasowego ogrzania pomieszczeń można wykorzystać nagrzewnice przenośne.

Jak działają nagrzewnice?

Nagrzewnice zbudowane są z wentylatorów, komory grzewczej, wymiennika ciepła z nawiewnikiem i układu regulacji. W nagrzewnicy następuje przepływ zimnego powietrza przez wymiennik ciepła. Powietrze jest zasysane do nagrzewnicy przez kanał, który jest wyprowadzony na zewnątrz pomieszczenia, lub przewodem wyposażonym w filtr. Następnie zostaje ono ogrzane w wymienniku lub bezpośrednio w komorze grzewczej. Ogrzane powietrze nawiewane jest wentylatorem do pomieszczenia.

Przepływ ogrzewanego powietrza odbywa się kanałami doprowadzonymi do różnych pomieszczeń albo bezpośrednio do jednego, w którym zamontowane jest urządzenie. Nagrzewnice można instalować na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia. Podłączone mogą być na stałe lub czasowo, jako stacjonarne (stojące, leżące, wiszące, naścienne, sufitowe) albo przenośne (przewoźne).

Nagrzewnice - gdzie się sprawdzą najlepiej?

W nowo budowanych i remontowanych budynkach wykonawcy mają często kłopoty z suszeniem pomieszczeń, na przykład w trakcie ich malowania, tynkowania czy wykonywania posadzek. Z kolei na placach budów, podczas mroźnych dni, leżą zamarznięte materiały budowlane, których robotnicy potrzebują do pracy. W takich sytuacjach bardzo przydatne są nagrzewnice powietrza, spełniające poza tym jeszcze inną funkcję. Są one alternatywą dla systemów centralnego ogrzewania - tańsze od nich, prostsze w obsłudze i bardziej energooszczędne, szybciej nagrzewają powietrze w pomieszczeniu.

Ponadto nagrzewnice można stosować w obiektach przemysłowych (halach, magazynach), biurach czy budynkach mieszkalnych. Nagrzewnice mogą pracować jako elementy systemów grzewczych lub urządzenia autonomiczne.

Nagrzewnice sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej kubaturze, które są wysokie lub mają nietypowy kształt. Ogrzeją szklarnie, pawilony handlowe, duże namioty, obiekty rolnicze czy kościoły.

Rodzaje nagrzewnic

Ze względu na rodzaj czynnika grzewczego nagrzewnice dzielimy na:

  • gazowe,
  • olejowe,
  • wodne,
  • wodno-parowe,
  • elektryczne
  • na paliwo stałe.

Wodne i wodno-parowe wymagają zewnętrznego źródła ciepła, współpracują więc z kotłami. Składają się z wentylatora napędzanego silnikiem i wymiennika ciepła, który może być zasilany gorącą wodą lub parą wodną.

Nagrzewnice gazowe i nagrzewnice olejowe pracują niezależnie od zewnętrznych źródeł ciepła. Jednak muszą mieć własne źródło paliwa. Rodzaj zastosowanego palnika decyduje o doborze paliwa (gaz ziemny, propan-butan, olej opałowy). Zapłon paliwa następuje w komorze spalania. Umieszczony pod spodem wentylator zasysa powietrze z otoczenia, tłoczy je poprzez wymiennik i podgrzane przesyła do pomieszczenia.

Nagrzewnice olejowe mogą mieć odprowadzanie spalin lub nie. Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin zalecane są do pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Nagrzewnice bez odprowadzania spalin stosowane np. przy robotach budowlanych na budowach.

Nagrzewnice elektryczne nie zużywają tlenu, mogą być więc stosowane w niewentylowanych pomieszczeniach. Stosuje się je do ogrzewania mieszkań, biur, warsztatów, mają osobny układ sterowania. Latem mogą służyć jako wentylatory powietrza.

Jak dobrać moc nagrzewnicy?

Zakłada się, że urządzenie mocy 1 kW ogrzeje 30 m3. Do ogrzania dużych pomieszczeń trzeba użyć nagrzewnicy odpowiedniej mocy i wielkości wentylatora, który zapewni właściwe ciśnienie tłoczonego powietrza.

Moc nagrzewnicy zależy również od rodzaju izolacji termicznej pomieszczenia, liczby otworów okiennych i drzwiowych.

Przy liczeniu mocy nagrzewnicy należy uwzględnić wymiary pomieszczenia i temperaturę powietrza na zewnątrz.

Nagrzewnice gazowe, elektryczne, olejowe - zalety i słabe punkty

Nagrzewnice gazowe nie wymagają podłączenia do prądu stałego. Mają regulację mocy. Są proste w obsłudze. Największą zaletą jednak jest ich cena. Mają też słaby punkt - nie wolno ich stosować w pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji. Gaz w procesie spalania wypiera z pomieszczenia tlen, co w przypadku nieodpowiedniej wentylacji grozi zaczadzeniem.

Nagrzewnice elektryczne lepiej się sprawdzą w niedużych pomieszczeniach, takich jak np. kiosk czy mały pawilon. Mają niską wydajność przy dużym poborze mocy, co przy dużej kubaturze przełoży się na wysokość rachunku z prąd. Przy małych pomieszczeniach jednak mają sporo zalet - są bezpieczne (brak otwartego ognia), bardzo szybko nagrzeją pomieszczenie, nie emitują spalin, nie zużywają tlenu, są także proste w obsłudze.

Nagrzewnice olejowe mają największą wydajność. Olej opałowy, który używa się do zasilania tego rodzaju nagrzewnic jest stosunkowo tani. Należy tylko pamiętać, że do ogrzewania pomieszczeń, w których przybywają ludzie trzeba wybrać nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin. Czy nagrzewnice olejowe mają wady? Niestety wadą jest ich cena. Nagrzewnice olejowe są najdroższe ze wszystkich rodzajów nagrzewnic. Może też przeszkadzać zapach spalin.

Dodatkowe wyposażenie nagrzewnic

W zależności od potrzeb klienta, są to: wentylator, przyłącza do kanałów rozprowadzających ciepło i ssących powietrze zewnętrzne. Temperaturę w pomieszczeniach reguluje się za pomocą termostatów lub paneli sterujących. Dzięki nim można zaprogramować pracę nagrzewnicy w cyklu dziennym i tygodniowym. Daje to odczuwalne oszczędności w skali roku.

Nagrzewnice wyposażone są również w zabezpieczenia termiczne, które w razie przekroczenia dopuszczalnej temperatury powietrza wylotowego rozłączają zasilanie elektryczne palnika.