Paliwa energetyczne

Biomasa i Kotły Na Zrębkę Drzewną

Odpady drzewne to ogromne źródło taniej, odnawialnej energii. Zrębka drzewna jest sposobem na ich wykorzystanie. To po prostu drewno posiekane na drobne nieforemne kawałki. Zrębka drzewna ma tę przewagę nad pelletem, że można wyprodukować ją niewielkim nakładem energii z dowolnego drewna nie najpierwszego sortu, np. gałęzi z wycinki drzew albo połamanych palet. W ten sposób coś, co i tak byłoby odpadem – zamienia się w (co prawda nie idealne jak pellet, ale jednak użyteczne) paliwo, które można spalać w sposób zautomatyzowany, czysto i wygodnie.

W Polsce zrębka drzewna nie robi póki co wielkiej kariery, zapewne w dużej mierze przez przystosowanie kotłowni i łatwą dostępność węgla. Jej produkcja i przechowywanie wymagają surowca, sprzętu i miejsca na składowanie – ale kto ma takie możliwości i dobry dostęp do odpadowego drewna (albo producenta zrębki w pobliżu), ten może zapewnić sobie ciepło za grosze.

Ekogroszek, czy pellet?

Zgryz między ekogroszkiem a pelletem to chyba najpopularniejszy teraz dylemat przy wyborze sposobu ogrzewania możliwie wygodnego a zarazem taniego. Gdyby chodziło tylko o pieniądze to sprawa byłaby względnie prosta. Ale tutaj wchodzą w grę także sprawy estetyczne czy nawet filozoficzne. Postaram się je wszystkie naświetlić – także od tych stron, które zwykle pozostają zaciemnione. Jak również napomknę, że istnieje trzecia droga do ogrzewania czystego i  wygodnego – nawet tańsza niż ekogroszek czy pellet.

Nowoczesne kotły na ekogroszek i pellet są tak samo czyste – obowiązują je dokładnie te same normy emisyjne.

Mimo to pelleciarze (producenci kotłów albo pelletu) czasami próbują manipulować sugerując jakoby wungiel zawsze był ten zły i brudny, nawet gdy spalany w nowoczesnym kotle. Ta narracja nie ma pokrycia w faktach a żywi się jedynie głęboko zakorzenionym uprzedzeniem do węgla, nabytym za sprawą syfu związanego z jego kiepskim spalaniem, jakiego doświadczaliśmy przez całe życie. Dziki polski marketing taki już jest. Każdy chce jakoś zarobić na chleb i na jacht.

Kotłownie węglowe, olejowe i gazowe

Kotłownie na paliwa stałe wracają do łask. Duży wpływ na to zjawisko mają coraz nowocześniejsze urządzenia o wysokich sprawnościach dochodzących do 85% oraz wciąż bardzo atrakcyjna cena paliw stałych w zestawieniu z gazem czy olejem opałowym. Istotną zaletą wpływającą na komfort użytkowania jest w pełni zautomatyzowany proces spalania.

W przypadku kotłowni olejowych jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać przy projektowaniu jest magazyn paliwa. Kotłownia olejowa musi spełniać określone wymagania związane ze specyfiką oleju opałowego.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, nowobudowane kotłownie gazowe o mocy od 60kW do 2000kW mogą być lokalizowane wyłącznie w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu technicznym, na parterze budynku w budynkach do 4 kondygnacji nadziemnych lub na najwyższej kondygnacji, w budynkach powyżej 4 kondygnacji.

    Zimą krajobraz polskich miast zasnuwa się mgłą. Nie jest to jednak romantyczna mgła, jaka unosi się świtem nad rykowiskiem, a trująca chmura złożona ze szkodliwych pyłów i gazów, wydobywających się z tysięcy kominów. Jak sprawić, by palenie w piecu było mniej szkodliwe dla środowiska? Zapraszamy do lektury tego artykułu, w którym wyjaśniamy jakie skutki zdrowotne niesie za sobą nieumiejętne palenie węglem, czym wolno palić w piecu oraz jak rozpalać piec od góry.