Czujniki temperatury
irek86pl / 20.09.2020

Czujniki temperatury

Czujniki temperatury to urządzenia, które przetwarzają wielkości nieelektryczne na mierzalne wielkości elektryczne. Dwoma głównymi grupa czujników temperatury są czujniki generacyjne oraz czujniki parametryczne. Najczęściej stosowanymi czujnikami temperatur są czujniki półprzewodnikowe, termopary, pirometry, czujniki rezystancyjne, a także czujniki ciśnieniowe.

  Czujnik temperatury

  Czujnik temperatury, w zależności od rodzaju, może służyć do pomiaru temperatury cieczy, gazów, elementów urządzeń, instalacji przemysłowych, a także elementów maszyn.

  Podział czujników ze względu na budowę

  Ze względu na budowę, czujniki temperatur, dzieli się na:

  • kablowe (przewodowe),
  • płaszczowe,
  • głowicowe,
  • puszkowe.
  Czujniki temperatury

  Czujnik rezystancyjny

  Do grona czujników rezystancyjnych można zaliczyć termistory oraz termorezystory. Termorezystory są elementami, których rezystancja jest zmienna i mierzalna wraz ze zmianą temperatury otoczenia. Czujniki rezystancyjne pracują według zasady zmiany rezystancji metali wraz z ich temperaturą. W przypadku wzrostu temperatury, wzrasta amplituda drgań atomów w sieci krystalicznej przewodnika, a także wzrasta prawdopodobieństwo zderzeń elektronów swobodnych i jonów.

  Sensory tradycyjne czy cienkowarstwowe

  Termistory to urządzenia złożone najczęściej z tlenków, krzemiany metali, siarczki. Czujniki rezystancyjne, nazywane także sensorami, są wytwarzane w ramach dwóch technologii, co prowadzi do podziału na dwie grupy:

  1. sensory tradycyjne
  2. sensory cienkowarstwowe.

  Sensory tradycyjne budowa

  Sensory tradycyjne, nazywane także sensorami ceramicznymi, są to termorezystory drutowe, w których platynowy drut jest nawinięty na ceramiczny rdzeń.

  Sensory cienkowarstwowe budowa

  Druga grupa sensorów rezystancyjnych, to sensory cienkowarstwowe. Do ich wyprodukowania użyto technologii, która polega na napyleniu platyny na płytkę ceramiczną.

  Zakresy pomiaru czujników rezystacyjnych

  Drutowe czujniki rezystancyjne, w zależności od klasy urządzenia, mogą pracować w zakresie temperatur od -50 do nawet 600 stopni Celsjusza. Cienkowarstwowe czujniki rezystorów pracują na mniejszych zakresach temperatur i w zależności od klasy, dokonują pomiarów od 0 do 500 stopni Celsjusza.

  Czujniki termoelektryczne, czyli termopary

  Termopary to szczególna grupa czujników temperatur, która wyróżnia się bardzo dużą elastycznością konstrukcji, niezawodnością, a także wysoką dokładnością pomiaru. Bardzo często, termopary nie są uwzględniane jako standardowe czujniki temperatur i są traktowane jako osobne urządzenia. W związku z tym, termopary są wykorzystywane w wielu warunkach. Kluczowym elementem termoparów jest czujnik generacyjny, który stanowi ogniwo termoelektryczne. Każde ogniwo to zestaw dwóch przewodników, lub półprzewodników, które są wykonane z uwzględnieniem powtarzalnego efektu Seebecka (temperatura-SEM).

  Zasada działania styczników

  Zasada działania styczników

  Stycznik to elektryczny mechanizm łączący, przestawiany inaczej niż ręcznie. Posiada tylko jedno położenie styków ruchomych, zdolny jest do załączania, wyłączania i przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy obwodu, a także przy przeciążeniach.

  Zasada działania styczników
  Jak są zbudowane płytki drukowane?

  Jak są zbudowane płytki drukowane?

  Płytki obwodowe są spotykane wszędzie tam, gdzie mamy styczność z elektroniką. To dzięki zamontowanym na nich blaszkom, możemy uzyskać połączenia elektryczne i sprawić, aby nasze urządzenie zaczęło działać. Jak jednak są one zbudowane i jakie elementy podlegają lutowaniu?

  Jak są zbudowane płytki drukowane?
  Jaki czujnik pogodowy wybrać?

  Jaki czujnik pogodowy wybrać?

  O zaletach zastosowania czujników pogodowych w systemach grzewczych przekonają się ci wszyscy, którzy przewidzą ich obecność w całości systemu zapewniającego budynkowi wymaganą temperaturę. Nie tylko minimalizują one konieczność wprowadzania nowych ustawień w zależności od zmian aury na zewnątrz domu, ale również pracują bardziej efektywnie wtedy, kiedy jest to konieczne.

  Jaki czujnik pogodowy wybrać?