Sterowniki przemysłowe - sterowniki PLC
irek86pl / 01.09.2022

Sterowniki przemysłowe - sterowniki PLC

W automatyce domowej i przemysłowej niezwykle często wykorzystywane są sterowniki PLC, które pełnią między innymi funkcje kontrolne. Wyjaśniamy, czym są i jak można z nich korzystać w prostych systemach kontroli i sterowania.

Co to jest sterownik PLC?

Sterowniki przemysłowe - sterowniki PLC

Chcąc zyskać pewien ogląd na to, o czym mówimy, warto najpierw rozwinąć skrót PLC. Jest to Programmable Logic Controller, a więc programowalny sterownik logiczny. Co to oznacza?

Choć każdy sterownik wymaga programowania, w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem elektronicznym gwarantującym programiście wiele swobody działania. Wynika ona z samej jego budowy. Sterowniki PLC zawierają wejścia i wyjścia – cyfrowe lub analogowe, które można zaprogramować na wiele różnych sposobów. Umożliwia to między innymi programowanie zależności wejść do wyjść.

To jednak nie wszystko. Sterowniki przemysłowe PLC, w odróżnieniu od standardowych układów elektronicznych, zapewniają również dostęp do wielu funkcji, których próżno szukać w innych systemach. Wykorzystać możemy na przykład rozbudowane regulatory temperatury, jasności, ciśnienia czy też komunikację  MODBUS lub LAN.

Dzięki temu, sterowniki PLC bardzo dobrze sprawdzają się do obsługi urządzeń wchodzących w skład automatyki przemysłowej małego i średniego stopnia zaawansowania technologicznego. Podkreślić warto również możliwość przeprowadzenia łatwiej zmiany w algorytmach dzięki zastosowaniu sterownika PLC. Żeby ją przeprowadzić, wystarczy podłączyć komputer z dedykowanym oprogramowaniem. Nie jest wymagana zmiana okablowania. Wszystkie operacje są realizowane na bieżąco, a możliwość symulowania działania dodatkowo ułatwia programowanie.

Sterownik PLC

Zastosowanie sterowników PLC

Ze względu na sposób działania, system PLC bardzo często jest użytkowany do kontroli oraz nadzoru urządzeń wchodzących w skład automatyki przemysłowej. Pozwalają one bowiem na dostosowanie do konkretnych rozwiązań, a także na wielokrotną zmianę algorytmu. Z podobnych powodów, sterowniki PLC znaleźć możemy również w automatyce domowej – służą głównie do zdalnego sterowania urządzeniami, a także kontroli ich stanu.

Decydując się na zakup sterownika PLC, warto dokładnie przyjrzeć się jego funkcjom oraz konkretnym parametrom technicznym. Ułatwi to dobór rozwiązań do konkretnych systemów i urządzeń.

Programowanie sterowników plc

Programowanie sterowników plc

Program konfiguracyjny. Programowanie sterowników plc można wykonać używając oprogramowania narzędziowego, dostarczanego bezpłatnie z urządzeniem. Program umożliwia napisanie programu, przetestowanie go z użyciem symulatora, załadowanie do sterownika i przeprowadzenie testów sprzętowych (podgląd pracy rzeczywistego urządzenia z możliwością rejestracji danych analogowych i cyfrowych). Oprogramowanie FLC konfigurator posiada aż 75 gotowych do użycia bloków funkcyjnych.

Podświetlany wyświetlacz LCD – cztery linie, 16 znaków w wierszu 

Protokół komunikacyjny MODBUS RTU/ASCII

Moduły rozszerzające - możliwość rozbudowy do 16 dodatkowych modułów rozszerzeń I/O (tylko dla FLC18), w tym:

  • moduły wejść/wyjść cyfrowych z wyjściami przekaźnikowymi;
  • moduły wejść/wyjść cyfrowych z wyjściami tranzystorowymi;
  • moduły wejść analogowych napięciowych i prądowych;
  • moduły wejść temperaturowych dla sond typu PT100

Interfejs Ethernet (tylko dla sterownika FLC18-ETH-12DI-6R)

Zegar czasu rzeczywistego (RTC) wraz z zegarem tygodniowym, rocznym i astronomicznym

Cztery kanały szybkiego licznika (do 60kHz, przy 50% współczynniku wypełnienia)

Programowalne sterowniki logiczne to urządzenia, dzięki którym możliwa staje się skuteczna kontrola elementów automatyki, a także zdalne sterowanie ich pracą. Sterowniki PLC warto więc dobierać zgodnie ze specyfiką i zastosowaniem systemu inteligentnego.