Centralne ogrzewanie

Ogrzewanie budynku to nie sama instalacja centralnego ogrzewania, ale przede wszystkim potocznie zwany piec - kocioł c.o - źródło ciepła powstałego w procesie spalania paliwa w komorze spalania kotła. Wszystkie systemy i urządzenia pomocnicze kotła, w tym podajnik paliwa do kotła, pompa obiegowa wody w instalacji centralnego ogrzewania, wszelkie czujniki i elementy diagnostyki, magazyn paliwa stałego lub zbiornik na gaz, czy olej opałowy i urządzenia pomiarowe łączy w całość automatyka przemysłowa wyposażona w nowoczesny sterownik umożliwiający automatyczną pracę całej kotłowni.

Proste w budowie systemy kotłowni gazowych jak i skomplikowane systemy podawania opału w kotłowniach na biomasę są równie proste w obsłudze, która w zasadzie ogranicza się do wprowadzenia odpowiednich parametrów i uruchomieniu sterownika w trybie pracy automatycznej. Oczywiście nie oznacza to, że dzisiejsze nowoczesne kotłownie nie wymagają nadzoru, lecz poza nadzorem i ewentualnymi korektami ustawień sterownika, pracują z wyjątkową skutecznością efektywnie sterując całym procesem podawania i spalania paliwa ogrzewając prywatne domy lub wielkie hale przemysłowe.

Ogrzewanie gazowe

Kotłownia gazowa na gaz ziemny

Rozwiązanie, mogłoby się wydawać, idealne. Kotłownia zasilana gazem ziemnym jest praktycznie bezobsługowa, czysta oraz wydajna, jeśli zastosujemy kocioł o odpowiednim zapasie mocy. Jest tylko „mały” problem, a w zasadzie dwa. Po pierwsze: nie każda firma ma dostęp do sieci gazu ziemnego. Po drugie: koszty.

Ogrzewanie dużej powierzchni przemysłowej kotłem gazowym lub kotłami połączonymi szeregowo jest bardzo drogie, głównie z uwagi na sporą kubaturę obiektu oraz jego słabe zaizolowanie termiczne. Dlatego na taki wybór decyduje się stosunkowo niewiele firm.

Może Cię zainteresujeKotłownia gazowa - wymagania przy projektowaniu

Kotły gazowe kondensacyjne

Kotły gazowe kondensacyjne

W obniżeniu tych kosztów może pomóc termomodernizacja budynku polegająca na prawidłowym ociepleniu lub dociepleniu ścian, a także wymianie starego źródła ciepła na bardziej wydajne.

Kotły gazowe kondensacyjne

Nowoczesne urządzenie grzewcze

Nowoczesne urządzenie grzewcze

Kocioł kondensacyjny, w przeciwieństwie do tradycyjnego kotła gazowego, wykorzystuje do ogrzewania wody również ciepło "utajone" w zawartej w spalinach parze wodnej. Technologia ta daje efektywność przekraczającą 100%

Nowoczesne urządzenie grzewcze

Ogrzewanie dużych powierzchni

Ogrzewanie dużych powierzchni

Największym wyzwaniem w kwestii ogrzewania są duże powierzchnie i wysokie pomieszczenia. Wymaga to doboru systemu grzewczego, który będzie odpowiadał standardom nowoczesnego ogrzewania - komfortowego i energooszczędnego.

Ogrzewanie dużych powierzchni

Ekonomiczne ogrzewanie przemysłowe

Ekonomiczne ogrzewanie przemysłowe

Każdemu właścicielowi obiektu przemysłowego zależy na tym, aby zastosowanie wewnątrz pomieszczeń ogrzewanie było jak najbardziej ekonomiczne. Takie rozwiązanie gwarantuje zysk w postaci zaoszczędzonych pieniędzy i energii grzewczej.

Ekonomiczne ogrzewanie przemysłowe

Spalanie gazu techniką kondensacyjną

Spalanie gazu techniką kondensacyjną

Technika kondensacyjna to rozwiązanie stosowane w kotłach najnowszej generacji. Odpowiednia konstrukcja wymiennika ciepła pozwala na wykorzystanie nie tylko energii ciepła spalin, ale także ciepła zawartego w parze wodnej.

Spalanie gazu techniką kondensacyjną

Kogeneracja energii elektrycznej i cieplnej

Kogeneracja energii elektrycznej i cieplnej

Systemy kogeneracyjne (z ang. Combined Heat and Power) są to układy, w których energia zawarta w paliwie (np. biogazie lub gazie ziemnym) zamieniana jest na prąd oraz ciepło użyteczne w postaci gorącej wody lub pary technologicznej.

Kogeneracja energii elektrycznej i cieplnej

Kotły gazowe i kotły na pellet

Kotły gazowe i kotły na pellet

Ogrzewanie domu uzależnione jest od wielu czynników. Obecnie wielu inwestorów odchodzi od instalacji pieców na węgiel i drewno ze względu na coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące paliw szkodliwych dla środowiska.

Kotły gazowe i kotły na pellet

Podstawowe parametry techniczne kotłów

Podstawowe parametry techniczne kotłów

Instalacja centralnego ogrzewania składa się z wielu podzespołów m.in. grzejników, rur doprowadzających wodę, zaworów i sterowników. Wszystkie one odgrywają ważną rolę w całym układzie i źle dobrane mogą zakłócać jego pracę.

Podstawowe parametry techniczne kotłów

Kotły przemysłowe do spalania biomasy

Kotły przemysłowe do spalania biomasy

Samodzielne spalanie biomasy w kotłach przemysłowych dużej mocy, jest zagadnieniem trudnym. Paliwem spełniającym tutaj normy jakościowo jest zwykle pellet, lub toryfikat, jako paliwa o najwyższej jakości związanej z certyfikacją i przepisami branżowymi.

Kotły przemysłowe do spalania biomasy

Kotłownia na gaz LPG

Kotłownia zasilana gazem propan

Brzmi jak szaleństwo, ale jest w nim jakaś metoda. Kotłownia zasilana gazem propan to ciekawa opcja dla firm dysponujących mniejszymi powierzchniami przemysłowymi, ale tylko pod warunkiem, że obiekt jest bardzo dobrze zaizolowany i obowiązują w nim rygorystyczne normy w zakresie oszczędzania energii: na przykład zakaz pozostawiania otwartej bramy wjazdowej.

Trudno sobie natomiast wyobrazić, aby w jakiejkolwiek firmie produkcyjnej udało się wprowadzić i na dłuższą metę utrzymać takie regulacje. Na marginesie wspomnijmy, że korzystanie z propanu do ogrzewania powierzchni przemysłowych wymaga zakupu lub wydzierżawienia dużej liczby zbiorników na gaz płynny, które trzeba też mieć gdzie posadowić (nie mogą znajdować się w pomieszczeniach).

Ogrzewanie gazowe z butli - opinie, przybliżone koszty, porady

Ogrzewanie gazowe z butli - opinie, przybliżone koszty, porady

Ogrzewanie gazem z butli najczęściej kojarzy nam się z niedużymi lokalami lub pomieszczeniami gospodarczymi, w którym nie mamy zamontowanej żadnej inne instalacji grzewczej. Jednak pojawiające się pytanie, czy możliwe jest ogrzewanie mieszkania w ten sposób, każe pochylić się nad tym tematem nieco bardziej.

Ogrzewanie gazowe z butli

texttext

Piec gazowy jednofunkcyjny – rodzaje, działanie, montaż, cena, opinie

Gazowe kotły kondensacyjne CO są podstawowym elementem wielu domowych systemów grzewczych. Ich popularność wynika z wysokiej sprawności energetycznej, co przekłada się bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania domu. Do zasilania centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej można wybrać piec gazowy jednofunkcyjny.

Piec gazowy jednofunkcyjny

Kotłownia na biomasę

Kotłownia zasilana biomasą drzewną

Jest to prawdopodobnie najrozsądniejszy wybór, na jaki może się zdecydować przedsiębiorca. Kotłownia biomasowa to przede wszystkim gwarancja niskiego kosztu eksploatacji. Biomasa, czyli paliwo pochodzenia naturalnego (zrębki drzewne, brykiety, pellet, słoma, trociny etc.) jest względnie tania, łatwo dostępna, ale wadą tego rozwiązania jest konieczność wydzielenia przestrzeni na magazynowanie opału. Można to zrobić w formie podziemnego silosu z systemem dystrybucji paliwa prosto do urządzenia grzewczego.

Kotłownia węglowa

Ogrzewanie na węgiel i klasa 5

Od razu wyjaśniamy, że nie mamy tutaj na myśli kotłowni, do której obsługi trzeba zatrudnić palacza. Współczesne kotły węglowe 5 klasy znacząco ograniczają obowiązki eksploatacyjne po stronie użytkownika. Również można w dużym stopniu zautomatyzować ich pracę. Zaletą takiej kotłowni bez wątpienia są niskie koszty zakupu paliwa, wysoka wartość opałowa węgla, ale nie zapominajmy o bardzo poważnej wadzie, czyli względach wizerunkowych. Kotłownia węglowa niespecjalnie pasuje do nowoczesnego biznesu.

Pamiętajmy przy tym, że wybór źródła ogrzewania to nie wszystko. Bardzo ważne jest również to, aby postawić na wydajny system grzewczy. W przypadku dużych powierzchni przemysłowych absolutnie niezalecany jest wybór tradycyjnych grzejników – dużo lepiej sprawdzi się tutaj chociażby system dystrybucji ciepłego powietrza z nagrzewnicami czy układ hybrydowy, czyli łączący różne systemy stosowane w zależności od danego sektora ogrzewanej powierzchni.