Pellet czy ekogroszek?
irek86pl / 19.12.2020

Pellet czy ekogroszek?

Decydując się na wybudowanie własnego domu, stoimy przed wieloma wyborami dotyczącymi praktycznie każdego aspektu. Chcemy, aby upragnione miejsce na ziemi było ciepłe – dosłownie i w przenośni. To, jaki będzie panował w nim klimat, zależy w dużej mierze od ogrzewania. Mamy tutaj różne możliwości. Dziś porównamy dwa typy paliwa kotłowego: pellet i ekogroszek.

 Pellet czy ekogroszek?

Cena i wydajność

Pierwsze kryterium, jakie bierzemy pod uwagę, to zazwyczaj cena. Przyjęło się twierdzić, że to węgiel jest najtańszym paliwem. Porównując koszty wysokiej jakości węgla i pelletu, widzimy, że ceny są bardzo zbliżone. Węgiel jest nieco tańszy, jednak nie jest to znacząca różnica.

A co z kalorycznością? Nie płacimy przecież tylko za objętość, ale patrzymy też na wydajność paliwa. Różnica wynosi 6 MJ/kg na korzyść węgla (średnio 25 MJ/kg kontra 19 MJ/kg). A więc węgiel wygrywa? Niekoniecznie. Najczęściej spalamy go w piecach, które pozostają w tyle w stosunku do najnowszych w pełni zautomatyzowanych systemów grzewczych, w jakich można stosować pellet. Oznacza to, że choć węgiel jest bardziej kaloryczny, sprzęt nie wykorzystuje całego jego potencjału. Piece na pellet lepiej rozdysponowują mniejsze energetyczne zasoby materiału. Rezultat spalania jest zatem porównywalny.

Użytkowanie i ekologia

Dokładanie do pieca to tylko część pracy. Ważne jest nie tylko ciepło, ale też produkty uboczne spalania – dym, popiół i sadza. Spalenie tony węgla skutkuje wytworzeniem 150 kg popiołu, z którym nie wiadomo, co robić. Tymczasem z tony pelletu zostaje zaledwie 1-2 kg popiołu. To 75 razy mniej! Różny jest też skład popiołów węglowych i pelletowych. Te ostatnie są przyjazne środowisku i mogą stanowić nawóz dla roślin w przydomowym ogródku.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego dosłownie czuć wszędzie tam, gdzie mieszkańcy stosują węgiel. W powietrzu zawisa ciemny dym o nieprzyjemnym zapachu, złożony ze szkodliwych dla zdrowia związków, które jesteśmy zmuszeni wdychać. Emisja spalin z pelletu jest o wiele niższa. Przyczynia się do tego zarówno charakter opału, jak i sprzęt, w którym zachodzi spalanie – nowoczesne kotły na pellet gwarantują maksymalne wykorzystanie paliwa przy minimalnym obciążeniu środowiska spalinami.

Wobec powyższego mamy już chyba odpowiedź na to, co jest lepsze. Pellet, choć jest porównywalny cenowo z węglem i ma nieco niższą kaloryczność, jest wydajniejszy, ponieważ używa się go w urządzeniach, które w całości wykorzystują jest energetyczny potencjał. Tak samo lub mniej wydajny węgiel kupowany za zbliżone pieniądze wytwarza 75 razy więcej popiołu i zanieczyszcza powietrze jak żadne inne paliwo, a przy tym jest uciążliwy i brudny w przechowywaniu oraz operowaniu nim. Wybór jest zatem oczywisty – tylko pellet! Piec jak i paliwo można nabyć online u sprzedawców specjalizujących się w systemach grzewczych