Pellet jako materiał opałowy
irek86pl / 19.12.2020

Pellet jako materiał opałowy

Budowa nowego domu czy modernizacja kotłowni wymagają rozważań pod kątem wyboru systemu grzewczego. Inwestorom zależy przede wszystkim na tym, by był on oszczędny i efektywny. Liczy się ponadto łatwość obsługi. Wiele osób dużą wagę przywiązuje też do ekologii – przede wszystkim ograniczenia wydzielania CO2. Wszystkie warunki dobrego materiału opałowego spełnia pellet. Dowiedz się więcej o ogrzewaniu tym właśnie surowcem.

Pellet

 

 

Pellet jako materiał opałowy

Czym jest pellet?

Pellet to materiał w formie granulatu o naturalnym pochodzeniu. Powstaje ze sprasowanych trocin, które są produktem ubocznym procesów obróbki drewna – bez dodatku jakichkolwiek substancji chemicznych. Dzięki temu jest niedrogi, co doceniają jego użytkownicy, a ponadto efektywny – ma bardzo dobre właściwości energetyczne. Spalany w nowoczesnym kotle przeznaczonym do tego rodzaju biopaliwa nie powoduje emitowania znacznych ilości dwutlenku węgla czy innych niepożądanych, szkodliwych substancji. Nie generuje też odpadów. To dlatego cieszy się zwiększoną popularnością i zainteresowaniem rozważnych inwestorów.

Zalety pelletu jako materiału opałowego

Dlaczego warto wybrać właśnie pellet do ogrzewania swojego domu? Poza wymienionymi wyżej zaletami można dostrzec jeszcze kilka innych walorów. To przede wszystkim:

  • opłacalność – pellet jako produkt uboczny obróbki drewna jest dość tani, a przy tym wydajny energetycznie;
  • ekologiczność – spalanie pelletu powoduje produkcję znacznie mniejszych ilości CO2 niż spalanie węgla, a także niską emisję tlenku siarki i tlenku azotu, ponadto po jego spaleniu pozostaje niewielka ilość popiołu, która nadaje się do nawożenia roślin;
  • bezpieczeństwo – kotły na pellet są wyposażone w zabezpieczenia przeciwpożarowe, dlatego są bardzo bezpieczne;
  • bezobsługowość – nowoczesne kotły na pellet nie wymagają czyszczenia ani ręcznego uzupełniania paliwa, ponieważ są wyposażone w podajniki i specjalne systemy czyszczące;
  • łatwość składowania – pellet jest lekki, łatwy w transporcie i magazynowaniu, nie wymaga specjalnych warunków do przechowywania.

Doskonałe właściwości użytkowe sprawiają, że pellet sprawdza się idealnie w roli paliwa opałowego. Połączenie wszystkich jego zalet sprawia, że jest to jeden z najlepszych wyborów do każdego domu. Pellet spalany jest w nowoczesnych kotłach – te najbardziej zaawansowane technologicznie mogą być sterowane nawet z poziomu urządzenia mobilnego, a dodatkowo wyposażone są w systemy, które gwarantują niezwykle wydajną, bezpieczną i komfortową pracę. Na rynku nie brakuje urządzeń przystosowanych do ogrzewania budynków o różnej powierzchni i kubaturze, dlatego łatwo dopasować piec do indywidualnych potrzeb użytkownika.