Pellet – opał z trocin. Zmień odpady na dodatkowy zarobek
irek86pl / 19.12.2020

Pellet – opał z trocin. Zmień odpady na dodatkowy zarobek

Cieszący się coraz większą popularnością opał produkowany z czystych drewnianych trocin jest tani i ekologiczny. Pozwala też na dodatkowy zarobek stolarniom, tartakom i innym firmom, które generują sporo drobnych odpadów drewnianych. Pellet jest tani w produkcji, a wielu ludzi decyduje się dziś na niego jako na wygodny i łatwo dostępny opał. Jak przestać wyrzucać trociny […]

Cieszący się coraz większą popularnością opał produkowany z czystych drewnianych trocin jest tani i ekologiczny. Pozwala też na dodatkowy zarobek stolarniom, tartakom i innym firmom, które generują sporo drobnych odpadów drewnianych. Pellet jest tani w produkcji, a wielu ludzi decyduje się dziś na niego jako na wygodny i łatwo dostępny opał. Jak przestać wyrzucać trociny i zacząć produkować z nich opał?

Najlepsze miejsce

Produkcja pelletu jest możliwa wszędzie tam, gdzie przetwarzane jest drewno i powstają trociny. Są jednak zakłady, w których będzie ona znacznie łatwiejsza, szybsza i bardziej opłacalna. Na nowoczesny, ekologiczny opał nadają się zarówno trociny z tartaku, jak i ze stolarni, jednak to te drugie będą znacznie łatwiejsze w obróbce.

– Zdecydowanie do pelletu najlepiej nadają się trociny pozyskane ze stolarni. Są suche, przez co nie wymagają dodatkowego suszenia – można je od razu peletować, bez potrzeby jakiejkolwiek dodatkowej obróbki.

Urządzenia przeznaczone do wytwarzania pelletu w stolarniach tworzone są z myślą o klientach, którzy chcą po prostu wykorzystać wytwarzane przez siebie trociny. Pozwala im to na uniezależnienie się od odbiorców trocin, co zwiększa zyski przedsiębiorstwa. Własna linia produkująca pellet to inwestycja, która zwraca się już po kilku miesiącach, dlatego warto ją zainstalować w swoim zakładzie stolarskim. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać różne rodzaje linii peletujących. Dostępne są linie do trocin jednorodnych, takie, które poradzą sobie z suchymi trocinami i zrąbkami, albo rozbudowane zestawy peletujące.

Pellet z tartaku

Chociaż przerabianie na pellet trocin stolarskich jest łatwiejsze niż produkowanie go z odpadów pochodzących z tartaku, to taka linia produkcyjna jest wciąż dobrą inwestycją. Duże ilości trocin, które pojawiają się podczas prac w tartaku, warto dobrze wykorzystać. Takie trociny zwykle są mokre i wymagają suszenia przed przerobieniem na pellet. Najważniejszym elementem linii produkujących pellet przy tartakach są więc suszarnie. Ich zadaniem jest pozbawienie drewna wilgoci, ale nie przesuszenie go za bardzo, żeby nie stało się brązowe. Najlepsze rozwiązanie to zlokalizowanie linii produkującej pellet na terenie tartaku. Dzięki temu wykluczamy koszty transportu trocin, co czyni produkcję bardziej opłacalną. Warto zainwestować w zautomatyzowaną linię produkującą pellet, która nie będzie wymagać żadnej szczególnej obsługi.